Bethel

Familiar teams return to 5A girls state tournament

Familiar teams return to 5A girls state tournament »Play Video

Seven teams which made the 5A girls state tournament in 2012 are back in the tourney in 2013, including two-time defending champion Springfield.

The Millers blew out Silverton 63-23 on Saturday.  Springfield will take on Lebanon on Thursday at 1:30pm at Matthew Knight Arena.

Joining the Millers at Matt is Midwestern League rival Willamette which defeated Crescent Valley 63-40.  The Wolverines will play Milwaukie at 6:30pm.

Three teams from the Mid-Willamette League advanced to the state tournament.  West Albany, Corvallis and Lebanon all won on Saturday.  The Bulldogs and Spartans will square off for the third time this year in the night's final game at 8:15pm.

Hermiston and Bend are the other two teams to advance.  They will play at 6:30pm.

Corvallis is the lone new comer to the state tournament.

BOYS PREP BASKETBALL
Class 3A Tournament
Fourth Place

Portland Adventist 67, Cascade Christian 64

Third Place

Dayton 51, Valley Catholic 42

Championship

Horizon Christian Tualatin 49, Blanchet Catholic 29

Class 2A Tournament
Fourth Place

Central Linn 64, Vernonia 51

Third Place

Pilot Rock 57, Western Mennonite 50

Championship

Oakland 60, Irrigon 54

Class 1A Tournament
Championship

City Christian 41, Horizon Christian Hood River 39

Third Place

Hosanna Christian 58, Elkton 49

Fourth Place

Imbler 60, Columbia Christian 42

GIRLS PREP BASKETBALL
Class 6A Tournament
Second Round

Beaverton 76, Sheldon 70

Central Catholic 74, Roseburg 39

Clackamas 42, South Eugene 31

Oregon City 60, South Salem 42

South Medford 78, Southridge 39

St. Mary's Academy 59, West Salem 49

Tigard 24, Jesuit 17

Westview 68, West Linn 44

Class 5A Tournament
First Round

Bend 45, Marist 43

Corvallis 57, Summit 29

Lebanon 48, The Dalles-Wahtonka 33

Milwaukie 58, Marshfield 33

Springfield 63, Silverton 23

West Albany 55, Churchill 26

Willamette 63, Crescent Valley 40

Class 4A Tournament
First Round

Banks 48, Philomath 42

Brookings-Harbor 61, Cottage Grove 42

Cascade 54, Gladstone 32

Junction City 46, Seaside 29

La Grande 65, Madras 43

La Salle 52, Phoenix 26

Mazama 81, Sisters 44

Sutherlin 37, Central 30

Class 3A Tournament
Fourth Place

Santiam Christian 48, Scio 26

Third Place

Rainier 28, Willamina 25

Championship

Valley Catholic 40, St. Mary's 27

Class 2A Tournament
Fourth Place

Oakland 44, Pilot Rock 33

Third Place

Western Mennonite 56, Heppner 46

Championship

Regis 60, Union 48

Class 1A Tournament
Fourth Place

Triangle Lake 51, Perrydale 45

Third Place

St. Paul 48, Hosanna Christian 46

Championship

Damascus Christian 46, Condon/Wheeler 44